סוגי מזגנים -
קיימים שלושה סוגים עיקריים של מזגנים: מזגן עילי, מזגן רצפתי ומזגן מיני מרכזי. בשלושת הסוגים המזגן מפוצל לשתי יחידות – יחידת המדחס והמעבה, ויחידת המאייד. במזגנים מסוג עילי ורצפתי המדחס מותקן מחוץ לבית, ואילו המאייד נמצא בתוך הבית ומזרים את האוויר הקר או החם אל חלל החדר. במזגן מיני מרכזי, שתי היחידות צמודות ובדרך כלל מרוחקות מחלל הבית, האוויר עובר בתעלות ומוזרם לחלל באמצעות פתחי אוורור.
מזגן עילי -
כיום המזגן הנפוץ ביותר, בזכות הקומפקטיות, החיסכון במקום והגמישות היחסית במיקום ההתקנה. לרוב הוא שקט ממזגן רצפתי ומוצע במגוון עיצובים וצבעים המאפשרים התאמה טובה למבנה החלל ולעיצובו. מזגן עילי מתאים בעיקר לחדרים קטנים ובינוניים, ופחות יעיל בחלל גדול.
מזגן עילי מסוג רב מאייד
משמש למיזוג של מספר חדרים. רב מאייד הוא מזגן בעל יחידת מדחס חיצונית אחת המחוברת למספר יחידות מאייד פנימיות באמצעות צנרת דקה. התקנתו של רב מאייד עשויה להיות פחות מורכבת מהתקנת מזגן מיני מרכזי, והשליטה ביחידות הפנים יעילה ונוחה יותר ותורמת לחיסכון בחשמל. דגמי רב-מאייד הפועלים בטכנולוגיות אינוורטר, סקרול (Scroll) או VRF, יקרים יותר אך חסכוניים משמעותית בחשמל ובעלי אורך חיים ממושך יותר.
במקרים מסוימים, לצורך מיזוג של מספר חדרים יתאים דווקא מספר דומה של מזגנים עיליים עצמאיים. לדוגמה, כאשר זמני השימוש ויתר צורכי המיזוג אינם חופפים בחדרים השונים. כך השליטה בכל יחידה מלאה, מה שמביא לחיסכון אופטימלי בחשמל וכן מונע את המצב שבו תקלה במדחס (או במאייד, במיני מרכזי) משאירה את כל הבית בלי מיזוג. במקרים מסוימים, לצורך מיזוג של מספר חדרים יתאים דווקא מספר דומה של מזגנים עיליים עצמאיים. לדוגמה, כאשר זמני השימוש ויתר צורכי המיזוג אינם חופפים בחדרים השונים. כך השליטה בכל יחידה מלאה, מה שמביא לחיסכון אופטימלי בחשמל וכן מונע את המצב שבו תקלה במדחס (או במאייד, במיני מרכזי) משאירה את כל הבית בלי מיזוג.
מזגן רצפתי
המזגן הוותיק, שאיבד ממעמדו לטובת המזגן העילי, כמעט שאינו זמין כבר עבור השוק הפרטי וניתן להשיגו בעיקר בתפוקות גבוהות לשימוש במוסדות.
מזגן מיני מרכזי
המזגן מיועד למיזוג של מספר חדרים או חלל אחד גדול ונחשב לשקט מבין השלושה. מזגן מיני מרכזי יכול להיות פתרון מצוין למטרה שלשמה נועד, אולם לנוכח החלופות הקיימות וכיוון שמחיר הטעות בבחירתו עלול להיות כבד, החליטו רק אחרי שהשתכנעתם שזהו אכן הפתרון המתאים ביותר. התקנה של מזגן מיני מרכזי מורכבת וכרוכה לעתים בהנמכת התקרה עבור תעלות המיזוג. הדגמים הפשוטים מועדים לבזבוז אנרגיה במיזוג חדרים שאינם מאוכלסים, ולא מאפשרים שליטה עצמאית בטמפרטורה. פתרון חלקי לבעיה נותנת תוספת בשם דמפר, שיכולה לשפר את השליטה במזגן ולעתים אף לתרום לחיסכון באנרגיה. הדגמים המתקדמים יותר מאפשרים לקבוע טמפרטורה עצמאית לכל חדר, ובדגמים המתקדמים ביותר מסוג אינוורטר וסקרול ניתן להשיג חיסכון משמעותי באנרגיה. למיזוג מספר חללים בעלי צרכים שונים, כדאי לשקול שילוב של שני סוגי מזגנים. לדוגמה, מזגנים עיליים בתפוקה נמוכה לחדרי השינה, ומיני מרכזי ליתר החללים בבית.

זכרו שפתרונות המיזוג השונים נבדלים זה מזה בעלויותיהם, לעתים בפערים גדולים החורגים בהרבה ממסגרת התקציב. המטרה היא למצוא את הפתרון הטוב ביותר שהתקציב שלכם מאפשר, להחליט על מה אפשר להתפשר ועל מה לא כדאי לוותר.